Osoby próbujące się odżywiać zdrowiej, prędzej czy później staną przed pytaniem: „czym słodzić zamiast cukru?”. W końcu cukier to nie tylko źródło wielu zbędnych kalorii, ale także przyczynia się do pogorszenia zdrowia. Czemu tak się dzieje i jakie zamienniki cukru stosować?
Jakie szkodliwe działanie ma cukier?
Cukier to substancja, którą można stosować na co dzień nie tylko w słodkich wypiekach. Idealnie nadaje się także jako dodatek do porannej kawy, a także popołudniowej herbaty. Wielu producentów żywności, dodaje cukier także do potraw, które są wytrawne i nikt nie spodziewałby się w nich nawet udziału jakiejkolwiek ilości cukru. Jednak często ma to miejsce. Cukier jest substancją, która wpływa na wygląd, nie tylko sylwetki, ale też zębów. Osoby, które chętnie sięgają po słodkości, mogą mieć dość spore problemy uzębieniem. Prócz tego, cukier jest substancją uzależniającą. Osoby, które próbują ograniczyć spożycie cukru, w początkowej fazie mogą czuć się pozbawione energii i śpiące. Jednak uczucie to mija, kluczem do sukcesu jest wytrwałość w niespożywaniu cukru. Cukier czy słodzik?
Czym słodzić zamiast cukru?
Cukier mimo że jest najbardziej rozpowszechnioną substancją słodzącą, to jednak nie jest jedyną. Zamiast niego można używać wielu innych zamienników, które równie dobrze nadadzą się do urozmaicania dziennego jadłospisu. Na początku warto zacząć od tego, co niemal każdy zna. Miód jest zamiennikiem, który jest słodszy od cukru, a do tego zawiera wiele ważnych dla zdrowia witamin. Jego obecność w herbacie nie tylko poprawi smak, ale także zadba o lepszą odporność. Warto też dodać, że miodu można używać nie tylko w herbacie.
Kolejną alternatywą dla cukru jest nieco mniej znany erytrytol. Ta obco brzmiąca nazwa kryje substancję, która w 1 gramie zawiera tylko 0.2-0.4 kcal, co czyni go wyjątkowo kuszącym dla osób chcących poprawić swoją sylwetkę. Dla porównania 1g cukru ma 4kcal. Żaden inny słodzik nie jest bardziej dietetyczny. Do tego wskaźnik glikemiczny erytrytolu jest na poziomie 0. Erytrytol nie zawiera też żadnych posmaków, ale jego słodkość jest nieco niższa niż ta, którą ma cukier.
Jakie należy wykonać badania przed cukrzycą?
Ksylitol to kolejna opcja zamienna dla cukru. Jest to substancja, która często jest porównywana z erytrytolem. Pozyskuje się ją z brzozy. Ksylitol nie przyczynia się do powstania próchnicy, a do tego ma 2 razy mniej kalorii niż cukier. Jego smak jest bardzo zbliżony do cukru, a jego nieoczywistą zaletą jest poprawa przyswajania wapnia.
Kolejnym zamiennikiem jest stewia. Jest ona 300 razy bardziej słodka niż cukier jednak nie zawiera kalorii. Stewia jest idealna do słodzenia napoi, natomiast nie będzie najlepszym dodatkiem do słodkich wypieków. Można hodować ją samemu i używać w postaci listków jednak stewia dostępna jest także w formie białego proszku czy kapsułek.
Zamiast cukru można używać także syropu. Melasa jest ciemnobrązowym syropem, który zawiera w sobie sporo sacharozy, bo aż 40%. Jest to substancja, która jest nieco mniej słodka niż cukier, a także ma mniej kalorii.
Szukając zamienniku cukru warto przyjrzeć się też tagatozie. Jest to cukier pochodzący od laktozy, o którym nie każdy jeszcze usłyszał. Jego kaloryczność prezentuje się na poziomie 1.5kcal na każdy gram. Jest on niemalże tak słodki jak biały cukier, czyli sacharoza.