Dlaczego kolorowanie relaksuje?

Jeszcze do niedawna kolorowanie wydawało się być głównie zajęciem dla dziecka, a widok osoby dorosłej z kolorowaną mógł wywołać lekkie zdziwienie. Niesłusznie. Kolorowanie, podobnie jak pisanie, malowanie czy inne formy wyrazu, ma działanie terapeutyczne. Osoba w pełni zaangażowana i skupiona na jakiejś czynności odrywa się od bieżących spraw codziennego życia i zapomina o problemach. Kolorowanki dla dorosłych, dzięki obfitości detali, którymi należy się zająć, w pełni pochłaniają uwagę kolorującego. Osoba kolorująca przechodzi w stan głębokiego relaksu, który można przyrównać do stanów osiąganych podczas medytacji, czy czytania wciągającej książki. Myśli przestają krążyć wokół dużych i małych problemów. Jedyne, co się w danej chwili liczy, to niewyjechanie kredką poza linię i zharmonizowany dobór barw. Nie każdy ma talent, pozwalający na samodzielne namalowanie obrazu, dlatego naprzeciw wychodzą twórcy kolorowanek dla dorosłych.

Od kilku lat w Polsce popularność kolorowanek dla dorosłych jest bardzo duża. Zakup wybranej kolorowanki zapewnia wiele godzin relaksu. Codzienne, systematyczne wygospodarowanie chwili czasu na kolorowanie pozwala się odprężyć i obniża poziom stresu. Ten rodzaj hobby jest dostępny dla każdego, jest też bardzo tani i skuteczny. Do wspólnego kolorowania można zasiąść wspólnie z rodziną. Taki wieczorny rytuał, do którego wciągnięte zostaną również dzieci, pozwoli się wyciszyć i ułatwi późniejsze zasypianie.

Zobacz także:

Kolorowanki dla dorosłych a kolorowanki dla dzieci. Czym się różnią?

Kto ma dzieci, ten wie, jak wygląda typowa dziecięca kolorowanka. Zwykle jest to prosty, duży obrazek przedstawiający zwierzątko, postać z bajki lub przedmiot. Dlaczego więc warto sięgnąć po kolorowankę dedykowaną dorosłym?

Kolorowanki dla dzieci mają na celu ćwiczenie sprawności w małych rączkach, i przygotowanie dziecka do wyraźnego i szybkiego pisania w przyszłości. Mniej chodzi tu o rozwój fantazji i wyciszenie, a więcej o prawidłowy dobór kolorów, adekwatnie do obrazka i nieprzeciąganie poza linię. Dorosły człowiek ten etap rozwoju ma już za sobą, a dziecięca kolorowanka zwyczajnie go znudzi. Kolorowanki dla dorosłychsą to niezwykle skomplikowane wzory, często abstrakcyjne. Dzięki złożoności obrazka, każda strona może zostać pokolorowana na tysiące unikalnych możliwości. Już samo przemyślenie kolorów, które chce się zastosować, absorbuje sporo uwagi. Twórcami kolorowanek dla dorosłych są ludzie bardzo utalentowani, często artyści. Stworzone przez nich przepiękne projekty kolorowanek wydaje się w wielu krajach. 

Kwiaty, mandale, zwierzęta – jaki wzór wybrać?

Kolorowanki dla dorosłych zwykle grupowane są w piękne tematyczne książeczki. Fan flory może zdecydować się na kupno kolorowanki złożonej z kwiatów i roślinnych ornamentów. Osoba, która uwielbia zwierzęta znajdzie wiele tytułów poświęconych zwierzakom czy to dzikim, czy domowym, lub poszczególnym ich gatunkom – jak na przykład psy.

Bardzo popularne są też mandale, czyli kolorowanki rozrysowane na bazie koła, inspirowane  kulturą Dalekiego Wschodu. Mandale, podobnie jak kolorowanki przedstawiające fantazyjne wzory, można wypełnić na tysiące różnych możliwości. Dobór kolorów ogranicza jedynie fantazja i nastrój osoby kolorującej.