Włosy tłuste lub przetłuszczające się pojawiają się, gdy gruczoły łojowe znajdujące się na skórze głowy produkują nadmiar sebum (tłuszczu). Ten stan nazywa się tłustym łojotokiem. Oprócz włosów przetłuszczających się, osoba może być zaniepokojona łuszczeniem, swędzeniem, wypadaniem włosów, zaczerwienieniem i pieczeniem dotkniętej skóry. W rzadkich przypadkach może dołączyć się infekcja bakteryjna i może rozwinąć się infekcja grzybicza skóry.
Odmiany łojotoku tłustego
Dermatolodzy i trycholodzy (specjaliści zajmujący się pielęgnacją włosów i skóry głowy) wyróżniają kilka wariantów przebiegu łojotoku tłustego:
- płynny tłusty łojotok, który charakteryzuje się tym, że włosy zawsze wyglądają na tłuste i nabierają specyficznego tłustego odcienia, pory wyglądają na rozszerzone;
- gęsty tłusty łojotok, który charakteryzuje się nadmiernym wypadaniem włosów i nadmierną sztywnością, łupieżem, trądzikiem.
Możliwe przyczyny przetłuszczania się włosów
Najważniejszą przyczyną tłustego łojotoku lekarze nazywają zaburzenia hormonalne w organizmie, spowodowane zarówno procesami patologicznymi, jak i przyjmowaniem leków hormonalnych.
Ponadto włosy przetłuszczające mogą przetłuszczać się w wyniku przewlekłego stresu, niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy, przyjmowania niektórych leków (np. interferonów, preparatów litowych), niedoboru witaminy C, prowadzącego do obniżenia właściwości ochronnych skóry, nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli szukasz szamponu na włosy przetłuszczające to polecamy firmę Klorane, ich produkty są naprawdę świetne.
Choroby, które prowadzą do przetłuszczania się włosów
- Choroba Itsenko-Cushinga jest chorobą związaną z brakiem równowagi hormonów żeńskich i męskich, spowodowanym powstawaniem łagodnego guza mózgu. Objawy obejmują wysokie ciśnienie krwi, przyrost masy ciała, nadmierne pocenie się i przetłuszczanie się włosów.
- Choroby tarczycy.
- Choroby narządów układu moczowo-płciowego o charakterze zakaźnym, bakteryjnym lub urazowym.
- Choroba Parkinsona.
- Awitaminoza.
- Choroby autoimmunologiczne, takie jak łuszczyca.
- Padaczka.
- Patologia przewodu pokarmowego. Na przykład infekcja Helicobacter pylori jest jedną z głównych przyczyn zapalenia żołądka, a także wrzodów żołądka i dwunastnicy. Choroba prowokuje i nasila powstawanie substancji toksycznych wpływających na stan skóry.
- Wyraźny spadek odporności (w szczególności w przypadku zakażenia wirusem HIV).
- Atopowe zapalenie skóry jest wieloczynnikową zapalną chorobą skóry charakteryzującą się przewlekłym przebiegiem z regularnymi zaostrzeniami.
- Trądzik różowaty – objawiający się zaczerwienieniem skóry i powstawaniem guzków, które mogą zawierać ropę.
Z jakimi lekarzami się skontaktować?
Dermatolodzy i trycholodzy zajmują się problemami skóry i włosów. Ponieważ problem włosów przetłuszczających się nie jest odosobniony, ale wymaga zintegrowanego podejścia, w celu znalezienia i wyeliminowania przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania innych układów organizmu, mogą być potrzebne zalecenia gastroenterologa , jeśli problem włosów przetłuszczających się spowodowany jest przez przewód pokarmowy choroba.
Jeśli występuje nadwaga, nie eliminowana przez zwykłe ograniczenie żywienia, któremu towarzyszy nadciśnienie i wzrost poziomu glukozy (cukru) we krwi, zaleca się konsultację z endokrynologiem . Jednym z powodów pojawienia się przetłuszczających się włosów jest obecność stanów depresyjnych, nerwowość, wahania nastroju – w tym przypadku wskazana jest wizyta u psychoterapeuty. Bardziej konkretna terapia obejmuje konsultację neurolog , neurochirurg, specjalista chorób zakaźnych itp.
Diagnostyka i badania z tłustym łojotokiem
Aby sporządzić pełny obraz kliniczny, lekarz zbiera wywiad w celu ustalenia lub podejrzenia patologii, która doprowadziła do tłustego łojotoku, dokładnie bada skórę głowy. Testy diagnostyczne obejmują pobranie kawałka skóry do badania mikroskopowego i ustalenie specyficznych oznak łojotoku, a także wysiew na grzyby.
Leczenie łojotoku tłustego
Terapię przeprowadza się przy użyciu szamponów terapeutycznych zawierających składniki przeciwgrzybicze i inne specjalistyczne. Zapobiegają rozwojowi grzybów i ograniczają wydzielanie sebum, normalizują proces odnowy komórek skóry głowy, hamują proces złuszczania. Częstotliwość stosowania produktu ustalana jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego.