farby akwarelowe

Farby akwarelowe są nadzwyczaj chętnie wykorzystywane zarówno przez profesjonalnych artystów, jak i osoby zajmujące się malowaniem raczej hobbystycznie. Efekty uzyskane przy pomocy jasnych, świetlistych barw od wieków inspirują malarzy, a eteryczne dzieła nieodmiennie zachwycają wielbicieli sztuki z całego świata. Akwarela to jednak bardzo wymagająca technika. Co więc warto wiedzieć o jej podstawach?

Czym wyróżniają się akwarele?

Akwarele są farbami wodnymi, w związku z czym ich odcienie są bardzo delikatne, a kolejne nakładane warstwy wydają się niemal transparentne. Dlatego też technika ta wymaga sporej precyzji oraz dobrych narzędzi, takich jak pędzle do akwareli. Kluczowe, zwłaszcza dla początkujących malarzy, jest zwrócenie uwagi na fakt, że raz nałożonej warstwy praktycznie nie da się poprawić. Ponieważ farbki są transparentne, niezadowalający fragment ciężko jest też zamalować. Niemniej jednak akwarele są ciekawą techniką, a uzyskane dzięki nim obrazki są bardzo piękne i wyróżniające się w otoczeniu.

Narzędzia dla początkujących

Farby, papier i pędzle do akwareli – te akcesoria wystarczą każdemu na początek. Najpopularniejsze farby akwarelowe to te sprzedawane w małych tubkach, jednak często spotyka się też te w kostkach. Jednak tym, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej technice malowania, polecić można gotowe palety zawierające od kilku do kilkunastu najpopularniejszych barwników. Ważny jest również wybór pędzli do akwareli, ponieważ technika nakładania ma znaczący kształt na ostateczny wygląd obrazu. Dużym zainteresowaniem cieszą się pędzle wykonane z naturalnego włosia, ale spotkać można też wysokiej jakości pędzle syntetyczne.

Jakie pędzle wybrać?

Czym zatem kierować się, kupując pędzle do akwareli? Narzędzie powinno być przede wszystkim chłonne, by dobrze absorbować i trzymać wodę. Włos powinien być również miękki, by umożliwić precyzyjne nakładanie barwników. Biorąc pod uwagę te czynniki, najlepszym wyborem wydają się pędzle zrobione z naturalnego włosia, na przykład wiewiórki czy wielbłąda. Nieco mniejszą chłonnością odznaczają się pędzle syntetyczne, mogą być jednak chętniej wybierane przede wszystkim przez osoby, którym na sercu leży los środowiska i problemy ekologii. Niemniej ważny jest również kształt pędzli do akwareli. Najczęściej spotykane to te okrągłe, jednak warto wiedzieć, że różne kształty nadają się do malowania różnych elementów. Te z długim włosem lepiej pozwolą zaznaczyć drobne elementy, natomiast większe, o lekko mopowatym kształcie przydadzą się do kreślenia tła. Dla profesjonalnych artystów przeznaczone są również pędzle o nieco bardziej niecodziennych kształtach, na przykład płaskie czy w kształcie sztyletu. Nie należy również zapominać, ze ważny jest rozmiar pędzla. Wiele oczywiście zależy od docelowej wielkości obrazu. Początkującym najlepiej polecić zestawy, w których znajdują się pędzle do akwareli w kilku standardowych rozmiarach. Wraz z nabieraniem wprawy, kolekcja może się powiększać o narzędzia służące do bardziej zaawansowanych zadań.