Sucha skóra

Mimo że niejednokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to skóra sucha i odwodniona diametralnie się od siebie różnią. Co więcej, nie chodzi tu tylko o przyczyny powstawania, ale również pielęgnację. Skóra sucha a odwodniona – różnice widoczne są gołym okiem, a poniżej przedstawimy najważniejsze z nich.

Skóra sucha jest zaburzeniem budowy płaszcza hydrolipidowego na powierzchni skóry. Z kolei ze skórą odwodnioną mamy do czynienia, gdy naskórek ma problemy związane z utrzymaniem prawidłowej ilości wody. Jak już wspominaliśmy, różnice dotyczą sposobu w jaki powinniśmy obchodzić się z danym typem cery.

Jak pielęgnować skórę suchą?

Osoby posiadające skórę suchą powinny pamiętać przede wszystkim, że ten typ skóry potrzebuje odpowiedniego podejścia i szczególnej troski. Oprócz właściwej dawki nawilżenia, niezwykle ważne jest również natłuszczanie.

Jest to konieczne, ponieważ jedną z kluczowych przyczyn powstawania skóry suchej jest wytwarzanie niewystarczającej ilości sebum, niezbędnego do jej prawidłowego funkcjonowania. W związku z tym poziom lipidów w skórze, które odpowiadają właśnie za nawilżenie jest niewystarczający. Czym charakteryzuje się skóra sucha? Oto kilka kluczowych przesłanek:

  • bardzo mocne napięcie skóry,
  • nadmiernie złuszczający się naskórek,
  • skóra jest matowa,
  • skóra jest szorstka.

Podstawą pielęgnacji tego typu skóry powinno być stosowanie delikatnych kosmetyków silnie nawilżających. Szeroką gamę produktów dla cery suchej oferuje amerykańska marka Dermalogica, która dba o skórę zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Kilka słów o skórze odwodnionej

Jeżeli chodzi o skórę odwodnioną, to należy tu zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację. Ten typ cery szczególnie nie lubi mycia agresywnymi kosmetykami, które w składzie zawierają alkohol, parabeny lub substancje drażniące. Reakcja skóry na tego typu produkty jest zwykle natychmiastowa i bardzo niekorzystna.

Ważne jest, aby upewnić się, że kosmetyki, które nakładamy działają na skórę nawilżająco. Doskonale sprawdzą się więc kremy dedykowane dla skóry odwodnionej, które w składzie zawierają kwas hialuronowy, kolagen czy ceramidy. Podstawą powinno być również stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, na temat której więcej informacji znajdziesz tutaj, a także wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie.

Jak widać, skóra skóra sucha a odwodniona – różnice są diametralne. Właściwe rozpoznanie jest w tym przypadku kluczowe, aby móc wdrożyć właściwą pielęgnację!