Zachowanie kabiny prysznicowej w nienagannym stanie, to nie lada wyzwanie. Osad z mydła, kamień z twardej wody, to wszystko sprawia, że we wszystkich zakamarkach gromadzi się nalot trudny do wyczyszczenia. Zatem jak czyścić kabinę prysznicową, by zawsze była lśniąca i perfekcyjnie czysta? Poniżej kilka wskazówek, jak przeprowadzać czyszczenie kabiny prysznicowej bez zbędnego wysiłku i marnowania czasu.

Czyszczenie kabiny prysznicowej – systematyczność to podstawa

Podstawą zachowania higienicznej czystości kabiny prysznicowej jest kilka nawyków. Zapobiegają one powstawaniu trwałych zabrudzeń trudnych do usunięcia. Dlatego warto je wdrożyć, a czyszczenie będzie tylko uzupełnieniem. Pierwszą ważną kwestią jest spłukiwanie kabiny po każdym prysznicu, a następnie usunięcie z jej szyb nadmiaru wody za pomocą specjalnej ściągaczki z gumy. Warto umieścić ją w kabinie tak, by za każdym razem było wygodnie jej użyć. Zapobiegnie to powstawaniu osadu z kamienia. Kolejną kwestią jest stosowanie środków czyszczących dostosowanych do po szklanych powierzchni. Zbyt agresywne detergenty mogą rysować powierzchnię kabiny i prowadzić do jej matowienia. Warto również zastąpić szorstkie gąbki do sprzątania, delikatnymi ściereczkami z mikrofibry.

Domowe sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej:

  • ciepła woda i ocet – to znana od lat skuteczna metoda do walki z trudnym do usunięcia osadem z kamienia. Wystarczy nanieść ten domowy specyfik na powierzchnię kabiny i po upływie około 10 minut przetrzeć ściereczką.
  • kwasek cytrynowy i ciepła woda – aby stworzyć ten czyszczący roztwór, wystarczy dodać do wody dwie łyżeczki kwasku cytrynowego. Warto zrobić to w butelce z atomizerem, by móc wygodnie nanieść środek na czyszczoną powierzchnię.
  • pasta z sody oczyszczonej – do przygotowania specyfiku należy do sody oczyszczonej dodać odrobinę wody, tak by powstała gęsta pasta. Następnie wystarczy nanieść ją na czyszczoną powierzchnię i pozostawić na około 10 minut. Soda oczyszczona sprawdzi się do usunięcia osadu w zakamarkach brodzika i fugach.

Czyszczenie kabiny prysznicowej za pomocą domowych sposobów przynosi zadowalające rezultaty. Warto wykorzystywać je regularnie, by nie dopuścić do powstania większych zabrudzeń. Systematyczność pozwoli na spore zaoszczędzenie czasu podczas sprzątania. Gdy nie jest się fanem domowych metod, warto zaopatrzyć się w gotowe płyny przeznaczone do czyszczenia kabin prysznicowych. Charakteryzują się skutecznością w walce z kamieniem i powstającym po kąpieli osadem.