audiometria

Audiometria to pojęcie, które dla wielu osób brzmi nieco enigmatycznie. Nie ma się temu co dziwić, bo jest to nazwa badania, z którym nie każdy miał styczność. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się czegoś na temat audiometrii tonalnej. Może się bowiem okazać, że wiele osób będzie zmuszonych do poddania się temu badaniu. Na szczęście, nie jest ono ani inwazyjne, ani też skomplikowane. Z tego też względu, nie należy się go obawiać. Sprawdź audiometria na geers.pl.

Jakie są wskazania do audiometrii?

Jak już zaznaczono na wstępie, audiometria jest badaniem słuchu. Trzeba zaś zaznaczyć, że problemy ze słuchem dokuczają coraz większej ilości osób. Mowa tu przede wszystkim o osobach starszych, choć niektóre trudności dotykają także osób młodych. Wśród podstawowych wskazań do poddania się badaniu audiometrii tonalnej wyróżnić należy:

  • podejrzenie ubytku słuchu
  • uraz głowy
  • zapalenie opon mózgowo -rdzeniowych.

O tym, czy istnieją przesłanki do wykonania badania, każdorazowo decyduje lekarz. Najlepiej, jeżeli będzie to otolaryngolog. Aby się do niego udać, wymagane jest jednak skierowanie. Wydaje się więc, że w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego. W razie konieczności, wystawi on skierowanie do specjalisty.

Sprawdź również czym są badania audiometryczne.

Co warto wiedzieć o audiometrii tonalnej?

Audiometria tonalna wykonana może zostać przez audiologa, laryngologa, jak również przed protetyka słuchu. Osoba badana przebywa w trakcie audiometrii w specjalnie wyciszonej kabinie ze słuchawkami na uszach. Kiedy usłyszy jakiś dźwięk, będzie musiała nacisnąć trzymany w ręku przycisk. Każde z uszu badanie jest osobno. Wszystko ze względu na to, że ubytek słuchu wcale nie musi być taki sam w obydwu uszach. Całe badanie trwa zazwyczaj od 20 do 30 minut. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest cena audiometrii tonalnej. Badanie to może zostać wykonane w ramach NFZ i wówczas jest dla pacjenta bezpłatne. Jeżeli jednak ktoś będzie chciał wykonać je prywatnie, musi liczyć się z kosztem kilkudziesięciu złotych.

Podobne artykuły:

Badanie słuchu u dziecka kiedy je wykonać i na czym polega.

Cena zwykle waha się w granicach 40-60 złotych. Na badanie dobrze byłoby przyjść wypoczętym i zrelaksowanym. Jeżeli osobie wykonującej badanie bądź pacjentowi wydaje się, że zostało ono wykonane nieprawidłowo, audiometrię można będzie powtórzyć. Interpretacja wyników należy do specjalisty. Niekiedy zalecane mogą zostać badania dodatkowe. Po postawieniu diagnozy, wdrożone zostanie odpowiednie postępowanie. Jeżeli rozpoznany zostanie ubytek słuchu, trzeba będzie zazwyczaj zakupić odpowiedni aparat słuchowy. Dzięki temu, komfort życia pacjenta polepsza się.