aparat słuchowy

Badanie słuchu u dziecka nie należy do najprostszych i wykonywanych regularnie badań. Powodem jest przede wszystkim stosunkowo mała wiarygodność klasycznych testów, które doskonale sprawdzają się u osób dorosłych. Maluch nierzadko nie jest chętny do współpracy lub zwyczajnie nie jest w stanie w pełni zrozumieć zasad testu. Nie oznacza to jednak, że sprawdzanie jakości słuchu dziecka jest niemożliwe. Istnieje wiele skutecznych i wypracowanych latami sposobów na postawienie trafnej diagnozy. Słuch pełni niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwoju malucha już od najmłodszych lat. Nawet minimalne deficyty mogą wpłynąć na wolniejszy rozwój dziecka i innego rodzaju deficyty. Maluch nie jest w stanie sam rozpoznać, że „coś jest nie tak”, gdyż zwyczajnie nie rozumie problemu. Z tego względu to do rodzica należy to trudne zadanie, jakim jest szybka reakcja na jakiekolwiek reakcje mogące świadczyć o pojawieniu się deficytów słuchu u pociechy.

Efekty niedosłuchu u dziecka, czyli dlaczego należy reagować wcześnie

Deficyty słuchu u malucha mogą powodować wiele różnych zaburzeń rozwojowych. Nierzadko stanowią one pierwsze objawy, na które należy być wyczulonym. Do ważnych sygnałów zalicza się przede wszystkim:

  • opóźniona mowa
  • wady wymowy
  • nadpobudliwość i trudności w koncentracji
  • trudności w nauce
  • trudności w nawiązywaniu kontaktów
  • problemy z rozumieniem mowy, szczególnie w głośnym otoczeniu

Badanie słuchu u dziecka – kiedy należy je wykonywać?

Powodów wystąpienia deficytów słuchu u dziecka jest wiele. Mogą być to różnego rodzaju wady genetyczne, które czasami połączone są z innymi, często wcześniej zauważalnymi zaburzeniami. Ubytki w słuchu mogą pojawiać się również w trakcie infekcji, jak również jako efekt przebytej choroby.

Wyraźnymi wskazaniami do przeprowadzenia pełnego badania u słuchu są:

  • wady wymowy
  • późne pojawienie się mowy u niemowlaka
  • rozpoczęcie terapii logopedycznej
  • nadpobudliwość lub zaburzenia emocjonalne o nieznanej przyczynie
  • trudności w nauce o nieznanej przyczynie
  • przebyte zapalenie ucha środkowego

Badanie słuchu u dziecka powinno być wykonywane w razie jakichkolwiek problemów związanych z jego prawidłowym rozwojem. Jeśli rodzic ma wątpliwości co do tego, czy maluch odpowiednio go rozumie, najodpowiedniejszym krokiem będzie właśnie wykonanie odpowiednich testów sprawdzających stan narządu słuchu.

Jak wygląda badanie słuchu u dziecka?

Badanie słuchu u dziecka jest znacznie trudniejsze niż podobne badanie wykonywane u osób dorosłych. Odpowiednie testy przeprowadzane są przez laryngologa, a dokładnie audiologa dziecięcego. Podstawowym badaniem jest otoskopia, czyli oglądanie kanału zewnętrznego ucha oraz błony bębenkowej za pomocą specjalnego wziernika. Pozwala to wyeliminować czopy z woskowiny jako ewentualną przyczynę niedosłuchu. Poszerzona diagnostyka obejmuje wiele różnych testów fonetycznych i audiometrycznych. Pozwalają one określić próg słyszalności i wykonać audiogram, czyli graficzne odzwierciedlenie sprawności słuchu dziecka.